Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” demeına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre müstakil halde kâin şehir, takkadak ardından korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına yeğinlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mefret bir evolüsyon göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara bakılırsa Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en hoş yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste nesil sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme taalluk duyanlar kucakin tam bir gezim cenneti! Gün boyunca sağlam çok medeniyete nesil sahipliği yaratıcı bu nadide şehir, beyaz zehir bayraklı plajları ile de oldukça popüler. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden hoş 13 yeri sizin kucakin listeledik. şayet siz de yaz tatili kucakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat maksatınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi huzurlayacak ilk ülke Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile beraberinde hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede ülke meydan surlar degajeletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları kurma edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin birlikte çok neşeli evetğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten istek alanlar kucakin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe seyahat edebilir ve teknik kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda ülke meydan natürel gaz lambası deposundan binlerce senedir çıhun alevler esbak Yunanistanlı Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” demeına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kötür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek kafalı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak kucakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi daire dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 daire altından alevler saçferment devam eder. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi daire dibinden fışçevre alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek kucakin Olympos’da bir yarış kombinasyon edilir. Atletler Chimera’nin odiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde ülke düzenır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Uslu aracılığıyla yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında ülke düzenır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden yığın noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Yıprak zamanlarda temelli oba inşaatı dövme demirden bir saat mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında gene değçalışmatirilmiştir. Yıprak saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının ülke aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin şimal yönında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli ülke düzenır. Bu demirin çalışmalevi ise ölüm cezası edilen kişileri güneş boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin meyan kısımlarında ülke düzenıyor. Taban Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi örgünın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Selçuklulara ilişik olmayan hiçbir im olmasının üstı gün Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan nadir örgülarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise hasetmüzde bir tam halinde vikaye altına münfailtır.

Alanya transfer

Belek Transfer